Home / aktualności dla pacjenta / Bezpłatne badania przesiewowe w Szczecinie

Bezpłatne badania przesiewowe w Szczecinie

W dniu 24.02.2018 r. odbyły się w Szczecinie bezpłatne badania przesiewowe w kierunku chorób plamki i AMD zorganizowane przez Zachodniopomorski Oddział Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem AMD we współpracy z II Kliniką Okulistyki SPSK nr 2 PUM w Szczecinie.

Badania odbywały się w godzinach 9.00 do 16.00 i zostały poprzedzone informacją zamieszczoną w lokalnej prasie, radio i telewizji. Z zarejestrowanych 100 osób u 76 pacjentów wykonano pełne badanie okulistyczne z oceną stereoskopową dna oka oraz OCT z powodu zmian stwierdzonych we wstępnym badaniu przesiewowym. U 18 chorych stwierdzono suchą postać AMD, a u 10 obserwowano zmiany zwyrodnieniowe w siatkówce centralnej, natomiast 3 osoby zostały skierowane na pilna diagnostykę i ewentualne leczenie z powodu podejrzenia CNV. Wszyscy pacjenci otrzymali materiały informacyjne na temat objawów i profilaktyki AMD oraz możliwości wczesnej diagnostyki i konieczności regularnych badań okulistycznych i samokontroli testem Amslera, a także działalności Stowarzyszenia AMD.

W badaniach brał udział personel medyczny II Kliniki Okulistyki SPSK nr 2 PUM w Szczecinie oraz przedstawiciel Zachodniopomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem AMD.

Reportaż z badań przesiewowych został przedstawiony w wydaniu Kroniki w dniu 24.02.2018 r. o godz. 18.30 w TVP 3 Szczecin. Link:

https://szczecin.tvp.pl/36154854/1830-240218

 

W celu wykrycia schorzenia wykonane były następujące nieinwazyjne czynności:

 

  1. Krótka ankieta
  2. Badanie ostrości wzroku do dali
  3. Test Amslera
  4. Ocena dna oka
  5. Badanie Optycznej koherentnej tomografii siatkówki (OCT)

 

Następny termin zaplanowanych na ten rok badań profilaktycznych zostanie podany w odrębnym zawiadomieniu.

 

 

relację przygotowała Ewelina Lachowicz

Przewodnicząca Zachodniopomorskiego Oddziału

Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem AMD