Home / aktualności dla pacjenta / Obchody RETINA AMD – 2013

Obchody RETINA AMD – 2013

Program obchodów VIII Tygodnia Schorzeń Siatkówki Oka
23 – 29 września 2013 r.Inicjacja tygodnia w Warszawie

  • Akcja plakatowa na mieście pokazująca jak widzi osoba ze schorzeniami siatkówki oka.
  • Opis akcji: na wybranych obiektach partnerów akcji: komunikacji miejskiej, galeriach handlowych, witrynach sklepów, przystankach ,zostaną przyklejone „czarne plamy” lub załamany obraz tak aby przechodnie mieli zasłoniętą część widoku patrząc przez szybę, tak aby poczuli się jak osoby mające jedno ze schorzeń siatkówki
  • Wysłanie informacji prasowej do mediów ogólnopolskich oraz regionalnych nt schorzeń siaktówki oka wraz z poradnikiem dla czytelników (jakie są objawy, gdzie należy się zgłosić)

26 września 2013 r. – seminarium „Rozproszyć mrok”, godz. 11:00 – 14:00

Miejsce: siedziba Polskiego Związku Niewidomych, Warszawa, ul. Konwiktorska 9, Sala Konferencyjna – Kolumnowa

Seminarium naukowe dla osób zagrożonych utratą widzenia z powodu schorzeń genetycznych, podczas którego mogli się dowiedzieć:

  • jakie choroby oczu są dziedziczne.
  • różnorodności objawów chorób oczu uwarunkowanych genetycznie
  • najczęściej występujące choroby oczy uwarunkowane genetycznie
  • jak żyć z chorobami genetycznymi oczu

Udział w konferencji wzięli znakomici specjaliści z zakresu genetyki klinicznej i okulistyki profesor Maciej Krawczyński z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz  dr Konstantions Nikopoulus z Uniwersytetu w Lozannie, prezentujący europejski projekt badawczy poświęcony genetyczny, chorobom oczy, głównie chorób siatkówki oka, w którym udział bierze także Polska.

Ponadto wszyscy uczestnicy seminarium mogli skorzystać z badań okulistycznych OCT oraz spotkać ludzi z podobnymi problemami.

Zainteresowani i spełniający odpowiednie kryteria mogli także przystąpić do projektu europejskiego, pomagającego w znalezieniu pracy adekwatnej do Ich potrzeb i możliwości.

27 września 2013 r. – Wielkie Badanie Dna Oka – Pl. Konstytucji w Warszawie

Wszyscy zainteresowani, a w szczególności osoby po 50 roku życia miały możliwość bezpłatnego zbadania dna oka oraz konsultacji okulisty na miejscu.

W 2013 dostępnych było aż pięć urządzeń, które umożliwią zbadanie w ciągu jednego dnia nawet 1000 pacjentów. Badania trwały od godziny 9:00 do 17:00